Moje služby

Těhotenská poradna

Jak u mně probíhá těhotenská poradna?

První schůzka je nezávazná a seznamovací. Vyjasníme si Vaše očekávání a přání, moje možnosti, způsob práce a podmínky.

Při následující schůzce si založím dokumentaci, která zahrnuje Vaši zdravotní anamnézu a ošetřovatelskou anamnézu. Ta zahrnuje především životosprávu – stravovací návyky, fyzickou aktivitu, odpočinek a spánek, psychickou pohodu, míru stresu.

Při každé poradně změřím krevní tlak, vyšetřím moč indikačním papírkem, vyšetřím zevně těhotné bříško pohmatem. Ptám se, jak se cítíte, jestli máte nějaké obtíže – zajímají mě i ty zdánlivě nepodstatné – a navrhuji řešení pomocí úpravy životosprávy, event. s využitím vhodných léčivých rostlin, přírodních doplňků a aromaterapie. Používám podvázání břicha šátkem nebo podpůrným těhotenským pásem.

Pokud jste zdravá a Vaše těhotenství probíhá normálně, můžete chodit do těhotenské poradny po celou dobu pouze ke mně. Pokud se v průběhu těhotenství objeví nějaký zdravotní problém, který vyžaduje péči lékaře, odešlu Vás ke gynekologovi. Ke mně pak docházíte podle potřeby na doplňkové konzultace. Tuto variantu si zvolí také mnoho zdravých žen, které chodí pravidelně ke svému gynekologovi.

Doprovod k porodu

Prostředí, ve kterém se při porodu nacházíte, stejně jako lidé, kteří Vás obklopují, má velký vliv na pocit bezpečí a tím i Vaši pohodu a schopnost uvolnění. To je pro zdárný porod velmi důležité. Volba místa porodu je Vaším rozhodnutím. Je ale stěžejní, abyste se na daném místě cítila bezpečně. S porodní asistentkou můžete strávit podstatnou část porodu (první doby porodní) v klidném a známém prostředí Vašeho domova. Po celou dobu kontroluji správný průběh porodu, stav miminka a ženy. V porodnici nabízím psychickou i odbornou podporu.

Při příchodu k Vám domů zhodnotím Váš celkový zdravotní stav. Zkontroluji polohu a postavení miminka zevním vyšetřením břicha, kvalitu kontrakcí, poslechnu srdíčko miminka vyšetřím Vás vnitřně – vaginálně. Ze získaných informací posoudím dosavadní průběh porodu. Podle celkové situace buď odjíždíme ihned do porodnice nebo trávíme určitý čas doma. Je-li to potřeba, doporučím Vám vhodné polohy a přirozené metody ke zvládání kontrakcí. Respektuji individuální potřeby každé ženy.

Návštěvní služba v šestinedělí

Období 6 týdnů po porodu je naprosto jedinečné období pro ženu i miminko. Jsem tu pro Vás, abych Vás provedla tímto obdobím, zkontrolovala, že vše probíhá správně, abyste se rychle zotavila a prožila šestinedělí pohodově a radostně se svým miminkem v pohodlí domova.

  • Návštěvní služba po porodu dle potřeby ženy a dítěte zahrnuje:
  • Kontrolu zdravotního stavu ženy – změření krevního tlaku, pulsu a teploty, kontrolu zavinování dělohy a odchodu očistků, stavu prsou a bradavek, porodního poranění
  • Poradenství při kojení
  • Vhodné cvičení
  • Zhodnocení psychiky (zajímají mě Vaše starosti, Váš porodní příběh, pokud jej chcete sdílet)
  • Kontrola stavu miminka
  • Odborné poradenství s využitím především přírodních prostředků
  • Nácvik praktické péče o miminko – koupání, přebalování, péče o pupeční pahýl
  • Odběr krve z patičky miminka na novorozenecký screening